Zajímá vás jak takové čerpání betonu pístovým čerpadlem probíhá? Jaký beton objednat? Kolik času je potřeba na přípravu a finální čištění hadic pístového čerpadla? Popíšeme si zde celkový postup čerpání krok po kroku, tak aby jste jako zákazník měli dostatečnou představu co vás bude čekat.
Před čerpáním betonu:
První kontakt s námi je většinou telefonicky případně pomocí formuláře zde na webových stránkách. Důležité informace pro nás jsou, kdy se čerpání betonu bude konat, adresa místa, ideální je pokud pošlete špendlík přesného místa.
Účel čerpání (základovka, bednění, podlahy atd.), kolik m3 betonu bude a jaký typ betonu, velikost a tvar kamene je také důležité, čím větší kámen (max 16mm) je, tím složitější čerpání bude. Hrozí zde zaseknutí kamene při najíždění materiálu do hadic, proto je důležité velikost kamene a tvar vždy prodiskutovat s námi. Ideální tvar kamene je oblázkový, nikoliv štípaný, který má mnohem větší tendenci se zasekávat. Při použití štípaného kamene, vám vždy doporučíme objednat s betonem trochu cementového potěru (cca 0,3 m3), který pomůže hadice promazat a beton lépe naváže.
Důležitý je také přístup na stavbu pro dodávku s přívěsem, podklad musí být pevný a manipulační prostor dostatečně veliký, v případě nemožnosti vytočení dodávky s čerpadlem musí stavba zajistit dostatek pracovníku pro manipulaci čerpadla a jeho otočení / posunutí.
Místo, kde se vyčerpá zbytkový beton z hadic musí být předem určené a při příjezdu nahlášené. Pokud není takové místo na stavbě (novostavby, zástavby atd.) zákazník si připraví plachtu nebo jiný způsob, do které se zbytkový beton umístí.
Příprava před čerpáním betonu:
Při příjezdu na stavbu by měl být někdo z pracovníku již přítomen, obsluze čerpadla ukázat kam zaparkovat a být nápomocný. Pokud je potřeba čerpadlo se odpojí od dodávky a umístí kam je potřeba, čerpadlo však váží 2tuny, je tedy potřeba alespoň 3-4 pracovníků pro jeho bezpečnou manipulaci.
Po umístění čerpadla na správné místo a zajištění se jde obsluha podívat na stavbu, řeknou si kam se bude čerpat, kam se umístí zbytkový beton a vymyslí se ideální cesta pro natažení dopravních hadic betonu. Obsluha hadice následně vydá pracovníkům, kteří je rozmístí od nejvzdálenějšího místa až k čerpadlu betonu.
Obsluha si posléze připraví čerpadlo betonu, pokud je potřeba umístí pod něj ochranou plachtu, zapojí si jednotlivé potrubí, doplní vodu do chladící nádrže, pomůže zapojit všechny hadice spojkami. Poslední věcí je namočení hadic a příprava rozjížděcí směsi, kterou si obsluha smíchá do kýble s vodou, ten následně při příjezdu autodomíchávače(mixu) nalije za pomocí pracovníků do hadice a zapojí ji k čerpadlu.
Čerpání betonu:
Obsluha mixu nejprve ukáže stav betonu/ směsi, kterou přivezla. Provede tak odsypáním trocha betonu do koryta, pokud je potřeba přidá se voda a betonová směs se naředí a dostatečně promíchá. Pokud přivezla též cementový potěr na rozjezd hadic, umístí ho nejprve do násypky čerpadla a až pak se provádí tento test tekutosti betonu. Po tomto úkonu můžeme ideálně tekutou směs nasypat do násypky čerpadla betonu. Obsluha skrz vysílačku informuje pracovníky, že zahajuje čerpání. Rozjezd betonu skrz dopravní hadice se provádí pomalu a celou dobu se jeho posun vizuálně kontroluje. Stává se často, že se beton zasekne v hadici právě při rozjedu, pokud se tak stane obsluha posun zastavuje a pracuje na jeho odstranění, k tomu jí vždy pomáhá dostatek pracovníků stavby. Po rozjezdu betonu skrz hadice se výkon čerpání zvyšuje, případně se často ještě upravuje tekutost betonu vodou. Čerpání lze zastavovat a upravovat jeho výkon. Pokud má na stavbu přijet více mixů s betonem po sobě, je důležité jejich načasování. Není možné aby čerpadlo betonu stálo bez betonu delší dobu, obzvlášť v teplých dnech, kdy beton rychle zasychá. Hrozí tak zatvrdnutí betonu a následného zaseknutí.
Čištění hadic:
Před ukončením čerpání je důležité říct obsluze čerpadla informaci o jeho brzkém konci, obsluha si nenechá tím pádem nasypat další beton do násypky čerpadla. Po ukončení čerpání betonu je neméně důležitá část a to je čištění. Dopravní hadice pracovníci umístí na předem určené místo, obsluha vloží čistící koule do hadice a pomocí stlačeného vzduchu nebo vody zahájí čištění hadic. Konec této hadice by měl být bezpečně přidržován pracovníky, případně zakryt, hrozí zde poranění zbytkovým betonem, který je natlakován.
Po úspěšném odstranění zbytkového betonu a vyčištění hadic dochází k rozepnutí spojek a očištění koncovek. Pracovníkům předá obsluha izolepu pomocí které hadice smotají zpět do „klubíček“ a hadice umístí zpět k dodávce.
Čištění čerpadla betonu:
Po vyčištění hadic přichází na řadu čerpadlo. Obsluha odstraní zbytek betonu do tzv.“kalfasu“, který předá pracovníkům stavby aby jej vyprázdnili. Poté rozpojí veškeré potrubí, připojí hadici s vodou, vysokovýkoný čistič a zahájí čištění. Musí odstranit zbytkový beton z pístnic čerpadla, z tzv. S roury a pod.. Celý tento proces může zabrat kolem 30 min. Po této fázi vše uklidí obsluha zpět do dodávky, spočítá kolik bude zákazníka čerpání betonu finálně stát a dochází k platbě hotovostí, případně domluvy bezhotovostně. Poté pokud je potřeba pracovníci pomůžou s ukazováním obsluze dodávky. Zákazníkovi přichází na jeho email faktura.
Celkový proces od objednání až po vyčištění není nijak složitý, obsluha čerpadla ráda vše vysvětlí a pomůže, jen je potřeba dbát všech pokynů obsluhy a dodržovat pravidla bezpečné práce s čerpáním betonu.